عرضه اولیه را چه زمانی بفروشیم؟

یکی از متداول ترین سوال های سرمایه گذارن این است که: کی عرضه اولیه را بفروشیم ؟ یا بهترین زمان فروش عرضه اولیه چه موقعی است؟ همان‌طور که خرید به موقع سهام یکی از مهمترین حرکتها در بازار سهام است، اینکه سرمایه‌گذار بداند که چه زمانی از سهام خریداری شده خارج شود و یا به عبارتی آن را به فروش برساند نیز نکته بسیار مهمی در تعیین سرنوشت سرمایه‌گذاران در بازار سهام به شمار می‌رود. از آنجا که اگر سهم عرضه اولیه شده به قیمت مناسبی عرضه شود معمولا رشد قیمت آن در طی چند روز اتفاق می افتد و به همین دلیل تمایلی برای فروش سهم در ابتدا وجود ندارد. زمانی که شرکتی سهام خود را برای اولین بار در بازار بورس اورراق بهادار عرضه می‌کند، اصطلاحا آن سهام عرضه اولیه شده است. به دلیل توانایی در حصول سود کم ریسک از عرضه اولیه‌ها، اقبال عمومی از آنها بالاست. حال پرسش اصلی اینجاست که چه زمانی باید عرضه اولیه ها را بفروشیم؟

کی عرضه اولیه را بفروشیم ؟

پیش‌بینی میزان بازدهی عرضه اولیه‌های اخیر

در محاسبه بازدهی اولیه سهام تازه عرضه اولیه شده 3 فاکتور به‌عنوان متغییر تاثیرگذارند. این سه فاکتور عبارت‌اند از:

  • درجه اهمیت
  • میزان نقدینگی اختصاصی کد
  • وضعیت بنیادی سهم
  • وضعیت صنعت

بهترین زمان فروش عرضه اولیه

  • بهترین زمان برای فروش عرضه اولیه شاید مبهم باشد اما توصیه میشود تا هنگام پایان بازدهی اولیه سهم را نگه دارید. منظورمان از بازدهی اولیه قیمتی است که در آن سهم متعادل می‌شود و به اصطلاح صف خرید آن به طور کامل عرضه می‌شود.
  • ممکن است در فاصله کوتاهی سهم مجدداً صف خرید شود و رشد خود را ادامه دهد اما برای ما ملاک بازدهی اولیه بوده است و از آنجا به بعد سهامدار باید اقدام به تصمیم گیری در مورد نگهداری یا فروش آن بپردازد.

کی عرضه اولیه را بفروشیم؟ چهار عامل مهم موثر بر رشد قیمت سهم پس از عرضه اولیه در بورس بشرح ذیل می باشند:

سوالی که ممکن است برای تعدادی از عزیزان پیش اید این است که: کی عرضه اولیه را بفروشیم ؟

چهار عامل مهم موثر بر رشد قیمت سهم پس از عرضه اولیه در بورس :

تعداد سهام عرضه شده: هرچقدر تعداد عرضه کمتر بوده باشد، معمولا فروشندگان کمتری نیز وجود خواهند داشت

رفتار سهامدار عمده: اگر سهامدار عمده پس از عرضه اولیه، سهام دیگری عرضه نکند معمولا سهام رشد بیشتری می‌کند.

جو کلی بازار: در زمانی که جو کلی بازار مثبت است و همه خوشبین هستند، افراد کمی حاضر به فروش می‌شوند.

اخبار و شایعه‌های پیرامون سهم: گاهی اخبار و شایعات منفی یا مثبتی پیرامون سهام عرضه شده شکل می‌گیرد و افراد براساس این شایعات و اخبار تصمیم می‌گیرند.
تصمیم‌گیری برای فروش سهام بر عهده خود شماست. حتی این اختیار را دارید روز پس از عرضه اولیه، سهام خود را بفروشید ولی به عنوان یک توصیه کلی، بهتر است تا زمانی که صف خرید در سهم وجود دارد، سهام خود را نگهداری نمایید.

حتی می‌توانید در روزهای پس از عرضه، باز هم از این سهم خریداری نمایید چون محدودیت خرید فقط در روز عرضه اولیه وجود دارد و پس از آن محدودیت برداشته می‌شود.

بطور کلی عرضه اولیه در بورس تهران اغلب اوقات با حواشی زیادی انجام می‌شود.  معمولا سهم‌هایی که به تازگی در بورس عرضه می‌شوند تا مدتی مورد توجه قرار می‌گیرند ولی پس از مدتی از توجه به آنها کاسته می‌شود.

کی عرضه اولیه را بفروشیم ؟ توجه کنید به دلیل تقاضای بسیار زیادی که برای عرضه‌های اولیه وجود دارد، معمولا سهمیه کمی به افراد شرکت‌کننده خواهد رسید؛ با این حال، خرید سهام در عرضه اولیه یک راه بی‌خطر برای تجربه اولین سرمایه‌گذاری در بورس می باشد، زیرا بیشتر مواقع مقداری سود نصیب سرمایه‌گذاران خواهد کرد.

تلگرام عرضه اولیه

در عرضه اولیه با بوک بیلدینگ، یک بازه زمانی، حداقل و حداکثر قیمت قابل خرید و سهمیه برای هر کدمعاملاتی در نظر گرفته می‌شود.

شما باید بر اساس این اطلاعات که توسط ناظر بازار در روز عرضه اعلام می‌شود، سفارش خود را در ساعت مشخص شده ارسال نمایید.

تخصیص سهام توسط ناظرین به کدهای معاملاتی انجام می‌گیرد و معمولا در صورت وجود تقاضای بالا، همه افراد بطور مساوی از عرضه‌ها بهره‌مند می‌شود.